Domov, 21. 1. 2024

Foto: Shutterstock

Kam uložit všechno nádobí? Jak nejlépe schovat koš na tříděný odpad? Kde uskladnit potraviny? Jsou praktičtější skříňky, nebo zásuvky? To jsou nejčastěji kladené otázky při zařizování nové kuchyně. Přinášíme vám rady a tipy, jak se s těmito problémy vypořádat co nejefektivněji.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kuchyně je obvykle nejvytíženější místností z celé domácnosti, proto také vyžaduje dokonalé uspořádání. Samozřejmě se zde neobejdete bez úložného prostoru.

Vždy po ruce

„Praktické jsou výsuvné systémy. Ty se vyrábějí většinou z kovu kombinovaného s plastem, dřevem či sklem. Řešení je vždy individuální, dle jednotlivých dispozic kuchyně, určitě je ale vhodné vybrat si kvalitní výrobky. Důležitá je také jejich nosnost, ta může začínat na pár kilogramech, ale některé potravinové skříně hravě unesou třeba sto kilo,“ říká Martin Strnad ze společnosti specializující se na kuchyně.

Skvělým pomocníkem jsou například potravinové skříně s výsuvy, ze kterých si můžete vybírat uložené věci zepředu i z boku.

Není skříňka jako skříňka

Abyste pohodlně dosáhli na veškeré pomůcky, je třeba zvolit správný typ skříněk. Klasické skříňky s pantovými dveřmi je lepší vyměnit za výklopná dvířka, která se otvírají směrem nahoru. Zajímavostí jsou třeba kuchyňská dvířka bez úchytek, která fungují na principu „push to open“ a otevírají i zavírají se jemným přitlačením, či dvířka na elektrické ovládání.

Důležité je dobře zvolit také spodní části linky. Mnohem vhodnější je použít zásuvky a kontejnery s kolečky. Ty zajistí, že se nebudete muset ohýbat a klekat si na zem při vyndávání věcí ze zadní části skříně.

Zásuvky a ti druzí

Vnitřní prostor zásuvek lze snadno rozdělit pomocí nástavců a vložek. Uspořádání má mnoho variant od zásuvek se dvěma policemi, držákem na plech, se systémem na uskladnění nožů a prkének až po rohovou skříňku s otočnými poličkami. Do šuplíku můžete nechat zabudovat univerzální kráječ či výsuvnou desku, kterou si zvětšíte pracovní plochu kdykoliv budete potřebovat, či výsuvný regál se spotřebičem.

Pryč s odpadky

V kuchyni by neměl chybět ani prostor na tříděný odpad. Ideální je k tomu právě výsuvný šuplík, kam se vejde nádoba s přihrádkami na jednotlivé druhy odpadu. Skvělou vychytávkou je také zásuvka v úrovni dřezu, do které můžete umístit saponáty a mycí potřeby a máte je tak hned po ruce.

Skryté zásuvky

I elektrické zásuvky můžete chytře ukrýt tak, aby nekazily celkový vzhled kuchyně, byly snadno k dispozici a měly třeba i něco navíc.

„Variant, jak zabudovat elektrickou zásuvku do kuchyňské linky existuje velké množství. Ideální je poradit se předem s návrhářem kuchyní. Zajímavostí je například integrovaná zásuvka, která navíc umí bezdrátově či prostřednictvím USB nabít mobilního telefon, zápustná zásuvka vhodná do rohu nebo do hlubokých pracovních desek, dvojitá zásuvka s integrovaných reproduktorem a možností přehrávání zvuku přes Bluetooth či otočné zásuvky,“ doplňuje Martin Strnad.

Zdroj: TZ Senesi

Štítky: kuchyň

Autor článku: Andrea Veselá