Domov, 23. 1. 2024

Foto: Shutterstock

Čím dál více sfér našeho života se přesouvá do online světa a většina z nás včetně dětí před digitálními obrazovkami tráví ještě více času než dříve. Věděli jste, že modré světlo z displejů může ovlivnit váš zrak, soustředění, ale i spánek? Jak jeho dopady zmírnit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Modré světelné spektrum je obsaženo i ve slunečním světle a dává našemu tělu signál, že je den a že máme být bdělí. Neméně důležitý je ale pro náš organismus jeho postupný úbytek, který na konci dne tělu připomene, že je čas připravit se k odpočinku. Modré světlo totiž blokuje produkci melatoninu, hormonu, který způsobuje nutkání spát a který pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku. Vystavujeme-li se modrému světlu ve večerních hodinách, může narušit náš spánkový rytmus.

To vede krátkodobě k úbytku energie a spokojenosti, v delším horizontu i k vážnějším potížím jako jsou deprese, oslabení imunitního systému nebo zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob. Kromě toho může dlouhodobé působení modrého světla poškodit sítnici.

Jak dopady modrého světla na naše zdraví zmírnit, radí optometrista Jakub Odcházel.

Jak nám škodí

  • Digitální únava očí: Modré světlo z obrazovek může vést k digitální oční únavě a suchým očím. Symptomy jsou pálení a podráždění očí a obtížné zaostření.
  • Problémy se spánkem: Studie zjistily, že vystavení modrému světlu může zkrátit celkovou dobu spánku, výrazně potlačit produkci melatoninu a snížit kvalitu spánku častějším probouzením se v noci.
  • Poškození sítnice: Dlouhodobé vystavení modrému světlu může vést k poškození sítnicových buněk a následným vizuálním problémům, jako je makulární degenerace související také s věkem.

Naučte se chránit

  • Zkraťte celkový čas strávený u obrazovek, dělejte krátké přestávky během dne a dopřejte si digitální detox alespoň 90 minut před spánkem.
  • Nainstalujte si aplikace, které ve vašem mobilu nebo počítači začnou po západu slunce postupně redukovat modrou složku světla. Některá zařízení mají tuto funkci přímo zabudovanou v softwaru, takže nemusíte nic instalovat, stačí jen zapnout.
  • Počítačové brýle. Počítačové brýle mají speciální filtr, který omezí vstup modrých paprsků do oka. V nedioptrické variantě je vyrábí například značka Meller, s kolekcí Everglasses přišel i známý výrobce Ray-Ban. I dioptrické brýle lze vylepšit povrchovou úpravou Blue Cut, která nejen že chrání před modrým světlem, ale obsahuje i antireflexní, hydrofobní a tvrdící vrstvu.

Zdroj: TZ Lentiamo.cz

Autor článku: Ivana Koutná