Domov, 3. 2. 2024

Foto: Shutterstock

Zařizujete si nový pokoj, byt nebo dům? Ať už zvažujete, jak jednotlivé prostory zvětšit, prosvětlit nebo jim vdechnout netradiční pohled, nový prvek či dramatický vzhled, velkou službu zařídí právě zrcadla. Ta jsou tajnou zbraní každého dekoratéra, protože nabízejí množství tradičních i méně tradičních využití.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Podívejte se na 10 tipů, jak se zrcadly, nejen v interiéru, kouzlit.

Budiž světlo

Chcete-li dostat do místnosti více denního světla, umístěte zrcadlo naproti oknu nebo vedle něj. Zrcadlo tak využije přirozeného světla beze zbytku po celý den, bez ohledu na aktuální počasí. Zároveň samozřejmě platí, že čím větší je zrcadlo, tím světlejší je prostor.

Zrcadla účinně zdvojnásobují všechny světelné zdroje. Podobně jako okna tak funguje i odraz umělého osvětlení a umístění zrcadla poblíž lampy nebo jiného světla,“ říká pro Hobbykuk.cz Lucie Hronová ze společnosti vyrábějící zrcadla.

Pro optické klamy

Zrcadla umožňují mazaným způsobem oklamat oko. Mohou tak být využity k přenesení pozornosti do hezké části prostor a odvrácení pozornosti od toho, co chcete v místnosti upozadit. „Složité prostory jako jsou například místnosti se šikmým stropem nebo příliš malou mezerou na to, aby se do nich vešel kus nábytku, lze repasovat právě zrcadlem,“ říká odborník Kamil Dunaj.

Zrcadla zároveň mohou vytvořit iluzi většího prostoru, například umístěním velkého zrcadla na celou plochu zdi. Ve společenské místnosti, kde se shromažďuje více lidí, pak vytváří klam, že je v místnosti více hostů. V malé chodbě naopak způsobí, že se chodba prodlouží a nepůsobí tak stísněně.

Dokonalá dominanta

V místnostech, kde není krb nebo krbová římsa, je zrcadlo skvělým nástrojem pro zdůraznění středu místnosti. Velká zrcadla s ozdobně vyřezávaným rámem fungují stejně dobře jako obraz, pokud jde o výběr dekorativního kousku pro váš domov. Navíc odráží zbytek místnosti a takový „obraz“ se do místnosti vždy hodí.

Zrcadlo, nebo okno?

Pokud do místnosti bez oken přidáte zrcadlo, budete se v něm cítit nejen mnohem prostorněji, ale místnost se i projasní. Vyberte si vzory, které obsahují tradiční části okenního rámu, jako jsou oddělené tabule zrcátek nebo okenice, které vám pomohou vytvořit iluzi okna. Dobře umístěné zrcadlo pak může způsobit, že menší místnost bez oken bude vypadat rozpínavěji. A ve větších místnostech, kde okna jsou, jejich množství znásobí, stejně jako vyzařované přirozené světlo.

I do tmavých rohů

Množství světla v prostoru, i v tmavých částech místností, zvýšíte umístěním zrcadla za zapnutou lampu. Stejně tak funguje i využití zrcadlového nábytku tak, aby odrážel všechny zdroje světla (přírodní i umělé) a postupně tak rozjasnily temná zákoutí, která chcete projasnit. Na podobném principu fungují i zrcadlové skříňky v koupelně, kde se snoubí využití nábytku se zrcadly a odraz světla.

Hra s tvary

Nejen vhodně vybrané místo, ale i správě vybrané zrcadlo a jeho tvar dokáží zaplavit místnost dostatkem světla.

Nedržte se proto jen tradičních obdélníkových zrcadel. Zvažte tvar nebo styl svého pokoje a promítněte jej do rámečku zvoleného zrcadla. Stejně dobře zafungují i zrcadla bez rámu nebo s broušenými hranami. Netradiční tvar zrcadla zároveň nemusí být jen praktický, ale sloužit může i jako nevšední prvek pokoje,“ říká Lucie Hronová.

Předstírejte prostor

Přidáním velkého zrcadla do místnosti se prostor okamžitě zdvojnásobí. Malé prostory proto zrcadly určitě vybavte. Nemusíte je umísťovat pouze na zeď, stejně dobře zafunguje i zrcadlo na dveřích šatní skříně nebo zavěšené nad pracovní plochou, kde navíc znásobí i množství světla.

V případě přichycení zrcadla na zeď je vhodné vybrat největší stěnu v místnosti, aby odráželo co nejvíce světla a prostoru zpět do místnosti. Dojem velké místnosti a iluzi znásobení prostoru dotváří především bezespárá velkoformátová zrcadla.

Harmonie a rovnováha

Zrcadla jsou klíčové komponenty, pokud jde o rámování vašeho pohledu a utváření nebo rozbourání symetrie v prostoru. Při použití v párech po obou stranách okna nebo dveří vytvářejí pocit rovnováhy a harmonie, zrcadlí opačnou stranu místnosti zepředu dozadu i zleva doprava.

Elegantní dekorace

Skupina více zrcadel lze využít také jako dekorace, která vdechne nový život obyčejné zdi. Mohou mít stejný tvar, stejný barevný rámeček nebo to může být různá směsice více zrcadel, která máte rádi.

Případně vyberte jedno velké, odvážné zrcadlo, třeba v netradičním rámu, kolem kterého vytvořte své schéma. Málokteré zrcadlo je pro tyto účely příliš velké.

Dokonce i venku

Máte terasu, balkón nebo zahradu? Zrcadla umístěte i tam. Pomocí zrcadel vneste více přirozeného světla do terasy orientované na sever, do zahrady v suterénu nebo na stinné nádvoří. Zároveň znásobíte odrazy zeleně nebo dechberoucích výhledů.

Pokud žijete v městské oblasti, možná budete chtít zvolit zrcadlo, které rozšíří horizont uzavřeného prostoru balkonu nebo terasy. Ve venkovském prostředí je použití zrcadel krásným způsobem, jak zachytit pohled na faunu pobývající venku a vytvořit iluzi ještě více zeleně,“ uzavírá Kamil Dunaj.

Lucie Hronová je generální manažerka společnosti Amirro; Kamil Dunaj je ředitelem developmentu společnosti Getberg

Autor článku: Lenka Šmídová