Domov, 5. 3. 2024

Foto: Shutterstock

Mírně rozbité hrnečky, které je vám líto vyhodit, možná ocení kdejaký vetešník, ovšem vaše psychika ne. Nepořádek totiž nedělá dobře tělu ani duši! Z jakého důvodu?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nejste-li zrovna uklízecí typ, věřte že, že zrovna tohle může stát za vaší depresí nebo neschopností pohnout se v soukromém životě či v práci kupředu. Není žádným tajemstvím, že nepořádek v bytě nebo v domě blokuje proudění životní energie.

„To je škoda vyhodit“

Z psychologického hlediska vzato se za odporem k úklidu a hromaděním věcí skrývá úzkost, osamělost, pocit ohrožení či strach z budoucnosti. Někteří odborníci se také přiklánějí k názoru, že osoby s bordelářskými sklony jsou neschopné zbavit se minulosti, tudíž odmítají žít v přítomnosti, natož aby si něco plánovaly.

Ať už jsou jejich tvrzení pravdivá či nikoli, nedokončené projekty hromadící se na půdě, ve sklepě nebo třeba v garáži, zatěžují psychiku a zároveň nedovolují věnovat se koníčkům a věcem, které by si člověk užíval mnohem víc. Podobně to funguje i u drobností, u kterých si i vy každý den říkáte, že je opravíte.

V ruce dvakrát za rok? Pryč s tím!

Hrníček nemá ouško, takže vám pořád stojí na poličce, aniž by ho někdo používal? Smaltovaný hrnec po babičce zabírá místo ve skříňce jen proto, že k němu máte citovou hodnotu? Nikdo neříká, že se musíte zbavovat všeho, na čem vám záleží, nicméně vyhodnoťte, co je nepořádek a co pro vás skutečně má nějakou cenu.

Staré projekty buď dokončete, nebo je ze svého života vyprovoďte. Ukliďte skříně, kolárny i prádelny. Symbolicky tím odstraníte bloky, jež vás tíží. Také vyhoďte všechno, co nepoužíváte. Za každou haldou oblečení nebo cetek neproudí energie, což rozhodně k užitku není. Až se zbavíte zbytečností, utřete prach. I v něm totiž kromě výše uvedených roztočů ulpívají zbytky negativních energií. Nezapomeňte přitom odsunout skříně a vymést i pod gaučem. Budete překvapeni, o kolik svobodněji se začnete cítit.

Zdroje: 6 Health Benefits of a Clean Home; 15 Benefits of a Clean Home

Autor článku: Petra Chmelová