Domov, 6. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Jak nejlépe zjistit, zda je zabezpečení vašeho domu dostatečné? Přece podívat se na ně očima zloděje. Samozřejmě se nemusíte vydávat na dráhu zločinu, stačí se jen seznámit s nejčastějšími postupy a triky, které zloději využívají. Některé metody se totiž s časem nemění a vy se na ně můžete připravit. A třeba i odhadnout, jak dlouho zvládne váš dům odolávat.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak dlouho vlastně trvá klasické vloupání? Odborníci se shodují, že se většinou pohybuje v řádech minut, maximálně pak jejich desítek. Vaším cílem by proto mělo být postavit zloději do cesty co nejvíce „překážek“, které mu cestu k vašemu majetku zkomplikují nebo úplně překazí. První ale přichází na řadu důkladné zhodnocením stávajícího zabezpečení.

Důležité drobnosti

Jako každý zloděj byste měli začít obhlídkou nemovitosti. Věnujte jí jen pár minut – tipař se kolem vašeho domu nebude zdržovat dlouho, chce být rychlý a nenápadný. Zaujalo vás něco na první pohled? Může to být třeba uvolněná petlice na vratech, pootevřené sklepní okno nebo zahradní nářadí opřené u kůlny.

Těchto drobností si zaručeně všimne i zloděj, který při obhlídce hledá důvod k budoucí krádeži. Pokud mu nechcete jít naproti, schovejte z dohledu cenné věci a nenechávejte nic povalovat ani v okolí domu. Pozor dejte na nezvané pohledy – používejte závěsy či rolety a drahou elektroniku zbytečně nevystavujte naproti oknům.

Cesta dovnitř

K vytoužené kořisti hledá zloděj tu nejkratší a nejjednodušší cestu, při které nezpůsobí přílišný hluk. Nenechte se proto ukolébat tím, že vchodové dveře chrání kvalitní bezpečnostní zámek. Obhlédněte i další cesty do domu, zkuste všechna okna, zadní vchody, dveře do garáže či sklepa. Právě zde jsou nejslabší místa v zabezpečení a nejrychlejší možné přístupy do objektu – některé dveře stačí vykopnout nebo uvolnit nahnilé prkno, a cesta dovnitř je během několika vteřin volná.

„Pravidlo pěti minut říká, že pokud se zloděj do této doby nedostane dovnitř, svůj pokus vzdá. Proto bychom se měli snažit mu vytvořit takové překážky, které tichými zlodějskými metodami nepřekoná. Málokterý zloděj si totiž troufne použít při zdolávání zámků hlučné nářadí, jakým je třeba bruska,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti specializující se na zabezpečení domácností.

Dobrý zámek je základ

Nenašli jste slabé místo v přístupech do domu? Pak přišla chvíle dostat se co nejrychleji dovnitř překonáním zámků. Jak dlouho zvládne odolat ten váš? Právě s časem totiž pracují i bezpečnostní třídy, které jsou dané závaznými normami EN ČSN. Tyto údaje určitě hledejte na obalu balení výrobku nebo požádejte prodejce, aby vám tuto informaci ukázal či doložil. Pro každou třídu bezpečnosti je přesně stanoveno nářadí a čas, po který musí daný výrobek vydržet pokusy o překonání.

„Když vybíráme zabezpečení pro běžnou domácnost, měli bychom sáhnout po zámku certifikovaném alespoň ve III. bezpečnostní třídě, ještě lépe pak ve IV. Ta chrání před zkušenějšími zloději a hodí se i k zabezpečení rizikovějších objektů – třeba chat a nemovitostí na odlehlejších místech,“ doplňuje Neuvirt.

Petr Neuvirt je odborník na bezpečnost a obchodní ředitel společnosti Tokoz

Autor článku: Radek Kovář