Kdy ho vyměnit?
Klíčové jsou samozřejmě správně fungující zámky na vchodových dveří do domů a bytů, pozornost si ale zaslouží i ty ostatní – třeba v garáži, sklepě nebo na zahradním domku. Typickým případem často zanedbávaných zámků pak jsou staré petlice a visací zámky na chalupách, které možná pamatují ještě vaše prarodiče.
Jak by měla kontrola funkčnosti zámku probíhat? „Vždy si všímáme toho, zda se zámek nezasekává a jde dobře, plynule a bez zvýšené námahy odemykat. Neměl by být zrezlý a musí pevně držet v kování dveří. Pokud používáme petlice, nesmí být uvolněné z materiálu, kam jsou připevněné nebo nedoléhající. V případě koroze zámků nebo petlic je častou chybou snaha prodloužit jejich životnost nátěrem barvy. Takovýto zámek je ovšem poničený a samotný nátěr na bezpečnosti nic nepřidá. Jakmile něco z toho zámek či petlice nesplňuje, je třeba je vyměnit – v opačném případě usnadňujeme práci zlodějům a sobě přinášíme starosti, protože i lehce poškozený zámek může kdykoliv přestat fungovat,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti vyrábějící bezpečnostní zámky, a doplňuje: „Důležité je také mít v klíčích pořádek a vědět, kde se nachází všechny duplikáty a kdo s nimi nakládá. Velkým rizikem je i ztráta klíče v blízkosti domu nebo v chatové oblasti. Věřte, že zloděj, pokud klíč najde, si dá práci obejít všechny zámky a vyzkoušet, kam patří.“
Který bude ten pravý?
Vybrat nový zámek se laikovi může zdát jako poměrně velký oříšek. Na internetu i v kamenných obchodech narazíme na velmi širokou a pro někoho nepřehlednou nabídku zámků a cylindrických vložek mnoha typů. Podle čeho se orientovat?
Při výběru zámkové cylindrické vložky se musíme řídit typem dveří i použitým kováním, aby zámek ve dveřích dobře seděl. Může se totiž stát, že vaše dveře mají atypickou tloušťku, kterému musíte výběr zámkové cylindrické vložky přizpůsobit. Nikdy proto nenakupujte impulzivně, a především se vyhýbejte výhodným nabídkám „bezejmenných“ necertifikovaných zámků ze zahraničních e-shopů nebo tržnic. Zámek bez certifikace totiž nejen že špatně chrání, ale také může výrazně zkomplikovat pojistné plnění v případě vloupání.
„Z pohledu účinnosti zabezpečení nám budou dobrým průvodcem bezpečnostní třídy, které určují, jak dlouho zámek odolá pokusům o překonání. Na vchodové dveře do domu či bytu patří zámek minimálně ve III. bezpečnostní třídě, který zvládne odolávat běžnému zloději několik minut,“ dodává Neuvirt.
Rady od povolaných
Ztrácíte se v zabezpečovacích řešeních a nabídce zámků? Právě na běžné uživatele cílí aktuální projekt Bezpečná země, za kterým stojí Cech mechanickým zámkových systémů ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Policií ČR. Tato nezávislá iniciativa si klade za cíl zlepšit zabezpečení domácností a působit především v oblasti prevence. V přehledném katalogu tak můžete zjistit, jaké jsou možnosti domácího zabezpečení, na co si dát pozor a z jakých výrobků vybírat.
Zorientujete se také v normách, certifikacích i piktogramech, na něž můžete při nákupu zámků narazit. Logo projektu, které poslouží jako vodítko při nákupu zabezpečení v obchodech, je navíc zárukou kvalifikace prodejce a toho, že nakoupíte zámek, který vám bude dobře sloužit několik let. Využít můžete i aplikaci „Zabezpečte se“ pro vaše chytré mobilní telefony.
Zdroj: TZ Tokoz