Domov, 9. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Nějakého kostlivce ve skříni v podobě dlouho přesluhujícího zámku má doma asi každý. Nenechte se ale ukolébat pocitem, že dokud jde zámek jakž takž zamknout, není třeba ho měnit. Jak vybrat nový?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kdy ho vyměnit?

Klíčové jsou samozřejmě správně fungující zámky na vchodových dveří do domů a bytů, pozornost si ale zaslouží i ty ostatní – třeba v garáži, sklepě nebo na zahradním domku. Typickým případem často zanedbávaných zámků pak jsou staré petlice a visací zámky na chalupách, které možná pamatují ještě vaše prarodiče.

Jak by měla kontrola funkčnosti zámku probíhat? „Vždy si všímáme toho, zda se zámek nezasekává a jde dobře, plynule a bez zvýšené námahy odemykat. Neměl by být zrezlý a musí pevně držet v kování dveří. Pokud používáme petlice, nesmí být uvolněné z materiálu, kam jsou připevněné nebo nedoléhající. V případě koroze zámků nebo petlic je častou chybou snaha prodloužit jejich životnost nátěrem barvy. Takovýto zámek je ovšem poničený a samotný nátěr na bezpečnosti nic nepřidá. Jakmile něco z toho zámek či petlice nesplňuje, je třeba je vyměnit – v opačném případě usnadňujeme práci zlodějům a sobě přinášíme starosti, protože i lehce poškozený zámek může kdykoliv přestat fungovat,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti vyrábějící bezpečnostní zámky, a doplňuje: „Důležité je také mít v klíčích pořádek a vědět, kde se nachází všechny duplikáty a kdo s nimi nakládá. Velkým rizikem je i ztráta klíče v blízkosti domu nebo v chatové oblasti. Věřte, že zloděj, pokud klíč najde, si dá práci obejít všechny zámky a vyzkoušet, kam patří.“

Který bude ten pravý?

Vybrat nový zámek se laikovi může zdát jako poměrně velký oříšek. Na internetu i v kamenných obchodech narazíme na velmi širokou a pro někoho nepřehlednou nabídku zámků a cylindrických vložek mnoha typů. Podle čeho se orientovat?

Při výběru zámkové cylindrické vložky se musíme řídit typem dveří i použitým kováním, aby zámek ve dveřích dobře seděl. Může se totiž stát, že vaše dveře mají atypickou tloušťku, kterému musíte výběr zámkové cylindrické vložky přizpůsobit. Nikdy proto nenakupujte impulzivně, a především se vyhýbejte výhodným nabídkám „bezejmenných“ necertifikovaných zámků ze zahraničních e-shopů nebo tržnic. Zámek bez certifikace totiž nejen že špatně chrání, ale také může výrazně zkomplikovat pojistné plnění v případě vloupání.

„Z pohledu účinnosti zabezpečení nám budou dobrým průvodcem bezpečnostní třídy, které určují, jak dlouho zámek odolá pokusům o překonání. Na vchodové dveře do domu či bytu patří zámek minimálně ve III. bezpečnostní třídě, který zvládne odolávat běžnému zloději několik minut,“ dodává Neuvirt.

Rady od povolaných

Ztrácíte se v zabezpečovacích řešeních a nabídce zámků? Právě na běžné uživatele cílí aktuální projekt Bezpečná země, za kterým stojí Cech mechanickým zámkových systémů ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a Policií ČR. Tato nezávislá iniciativa si klade za cíl zlepšit zabezpečení domácností a působit především v oblasti prevence. V přehledném katalogu tak můžete zjistit, jaké jsou možnosti domácího zabezpečení, na co si dát pozor a z jakých výrobků vybírat.

Zorientujete se také v normách, certifikacích i piktogramech, na něž můžete při nákupu zámků narazit. Logo projektu, které poslouží jako vodítko při nákupu zabezpečení v obchodech, je navíc zárukou kvalifikace prodejce a toho, že nakoupíte zámek, který vám bude dobře sloužit několik let. Využít můžete i aplikaci „Zabezpečte se“ pro vaše chytré mobilní telefony.

Zdroj: TZ Tokoz

Štítky: bezpečnost

Autor článku: Radek Kovář