Domov, 31. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Češi se v minulých dvou letech na své chaty a chalupy skoro přestěhovali. Chalupářská sezona se totiž vzhledem ke covidu stala celoroční záležitostí a chalupa v osobním vlastnictví zlatým dolem. To se odrazilo i na cenách rekreačních objektů, které někde vzrostly o desítky procent. Spolu s tím se znásobila i hodnota majetku, který na chalupách máme. Úroveň zabezpečení však tomuto růstu zdaleka neodpovídá. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se při zabezpečení chalup dopouštíme?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Věci, věci, věci…

Každý z nás si to chce na chalupě udělat hezké, zvlášť ve chvíli, kdy zde trávíme několik měsíců v roce. Přesto byste neměli podlehnout hromadění a nepřestěhovat si na chalupu veškeré cennosti z domu či bytu. Řada chalup leží na samotách, v rekreačních oblastech a mimo klasickou zástavbu, a zloději je tak mohou nerušeně obejít a vytipovat, který objekt je pro ně zajímavý.

Snížit riziko vloupání můžete ukrytím cenných věcí mimo dohled zvědavých očí. Přes větší věci přehoďte třeba starší deku nebo je zasuňte ke zdi, aby nebyly vidět. Na oknech zatahujte závěsy, okna vybavte bezpečnostní folií a pokud je to možné, pořiďte si uzavíratelné okenice.

Vrata a dveře

Zloději nechodí jen hlavními dveřmi, právě naopak. Proto byste na chalupě měli správně zabezpečit veškeré přístupy do objektu. Začít můžete už u vrat či brány, na které patří bezpečnostní petlice a odolný visací zámek. Všechny vchodové dveře do chalupy pak zajistěte vhodnou zámkovou vložkou.

„Optimální ochranu poskytne zámková vložka certifikovaná minimálně v 3. třídě odolnosti,“ upřesňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti specializující výrobu zámků a kování. „Vyšší třída znamená vyšší úsilí, které musí zloděj vynaložit, aby zámek překonal, a to včetně použití nářadí. Ve 3. třídě už zámek odolá minimálně pět minut zloději se základním vybavením typu páčidlo, kladívko či menší vrtačka.“

Dokonalá izolace

Na chalupě chceme mít především klid a uniknout od běžných starostí či z ruchu města. Úplná izolace od sousedů v chatové oblasti či vesnici se vám ale nemusí vyplatit. Právě všímavý soused totiž může zabránit pokusu o vloupání, informovat vás o podezřelých osobách na pozemku nebo zavolat policii.

Proto se kontaktu se starousedlíky a ostatními chalupáři nevyhýbejte – předejte si telefonní čísla a pokud to bude možné, požádejte je o občasnou obhlídku chalupy zvenčí. Vstřícnost jim pak můžete oplatit. Pokud máte chalupu v obci, která využívá službu typu Mobilní rozhlas, přihlaste se k odběru novinek, abyste byli včas informovaní o možném nebezpečí.

Bez zajištění

Sportovní výbava, jízdní kola, sezónní vybavení, náhradní pneumatiky nebo zahradní nářadí… Chalupa ukrývá mnoho pokladů, které zloděj snadno zpeněží v nejbližší zastavárně. Proto byste neměli opomíjet ani sekundární zabezpečení věcí, které jsou schované za zamčenými dveřmi.

Poslouží vám uzamykatelné bezpečnostní bedny, které můžete použít uvnitř i na zahradě, a do nichž se zloděj díky speciálnímu zabezpečení nedostane. Věci v dílně, kůlně či garáži ochráníte také připevněním řetězem k systému, který snadno navrtáte do podlahy, stěny nebo stropu.

Facebook a ti druzí

Mít vlastní chalupu se momentálně rovná menší výhře v loterii. Možná se i vám podařilo si jednu „ulovit“ a je pochopitelné, že z ní máte radost a chcete to dát vědět i ostatním. Dobře si však rozmyslete, koho chcete informovat.

Fotky na sociálních sítích žijí vlastním životem a ani omezení okruhu známých nemusí zabránit tomu, aby se k detailům o chalupě nedostal zloděj. Organizované bandy si zajímavé chalupy vybírají i na sítích, kde mohou snadno zjistit, kdy je chalupa volná, a také si v klidu obhlédnout vybavení.

Z minulého století

Doba pokročila a venkovní světlo reagující na pohyb už jako prevence vloupání stačit nemusí. Nebraňte se proto novým technologiím a vychytávkám, které vám při ochraně majetku mohou pomoci. Dobrou službu prokážou časované spínače vnitřního osvětlení, které dokáží simulovat přítomnost a můžete je ovládat na dálku. O pohybu podezřelých osob budete mít přehled díky kamerám, které jsou už dnes cenově velmi dostupné a můžete je umístit jak dovnitř, tak i ven.

„Do zabezpečení bychom měli investovat přibližně 3 až 5 % hodnoty majetku, který má chránit. Není těžké si spočítat, že cena věcí a vybavení na chalupě se může snadno pohybovat až ve statisících. Tomu by pak mělo odpovídat i zabezpečení, které bohužel hodně Čechů stále podceňuje,“ doplňuje Petr Neuvirt.

Bez údržby

Nic nevydrží věčně a stejně tak je tomu i u zabezpečovacích prvků. Pokud máte starší chalupu, která se dědí v rodině po generace a společně s tím se jen předávají klíče, je určitě potřeba provést podrobnou revizi a začít u petlic. Ty totiž bývají nejvíce podceňované a podle odhadů je až každá třetí nevyhovující. Pokud petlice začíná korodovat, tak je potřeba ji co nejdřív vyměnit.

Stejně tak je tomu i v případě, že je petlice našroubovaná na shnilých prknech, korodujícím plechu, případně se celá hýbe. Platí to i pro visací zámky, které by se neměly zasekávat a měly by jít odemknout bez použití síly. Prodloužit životnost zámků a dalších mechanických bezpečnostních prvků můžete pomocí speciálních maziv, která jsou k tomu určená.

Zdroj: TZ Tokoz

Autor článku: Tomáš Pekař